Ekonomi
Giriş Tarihi : 07-04-2022 04:11   Güncelleme : 07-04-2022 04:11

ÜRETİCİLERİMİZE NOHUT TOHUMLUĞU DAĞITIMI YAPILDI

ÜRETİCİLERİMİZE NOHUT TOHUMLUĞU DAĞITIMI YAPILDI

ÜRETİCİLERİMİZE NOHUT TOHUMLUĞU DAĞITIMI YAPILDI

ÜRETİCİLERİMİZE NOHUT TOHUMU DAĞITILDI

İl Tarım ve Orman Müdürlüğünde düzenlenen törenle üreticilerimize %70 Devlet %30 Çiftçi katkılı Nohut Tohumluğu Dağıtımı yapıldı.

Törene Sayın Valimiz Mustafa Çiftçi, AKP Çorum Milletvekilleri Ahmet Sami Ceylan, Oğuzhan Kaya, CHP Çorum Milletvekili Tufan Köse, Çorum Belediye Başkanı Halil İbrahim Aşkın, AKP İl Başkanı Yusuf Ahlatcı, CHP İl Başkanı Mehmet Tahtasız, İP İl Başkanı Bekir Özsaçmacı, AKP Merkez İlçe Başkanı Erhan Akar, AKP Gençlik Kolları Başkanı Fatih Temur, STK lar ve Çiftçilerimiz katıldı.

 

Törenin açılış konuşmasını yapan İl Tarım ve Orman Müdürü Orhan Sarı; Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesinin Desteklenmesine İlişkin Cumhurbaşkanı Kararı, gereğince ‘Atıl arazilerde, hububat, baklagil ve yağlı tohumlu bitkilerin üretiminin geliştirilmesi’ amacıyla Toplam 2.285.000 TL lik bütçe ile 10.300 dekar alan için 155 ton Nohut tohumluğunun alım işlemleri tamamlanmış olup bugünden  itibaren üreticilerimize dağıtımı gerçekleşecektir. Dağıtımın bir üreticiye en fazla 10 dekar olarak yapılması planlanmıştır. Dedi.

İl Müdürü Sarı;Yapılan çalışmalarda toplam 3400 çiftçi müracaatı ile 2.000 Ton talep toplanmış olup talebi bulunan toplam 1000 üreticinin yaklaşık 155 ton tohum ihtiyacı karşılanmıştır.

 Buna göre, tarım arazilerinin kullanımının etkinleştirilmesi için ekim programında olmayan ve nadasa ayrılan alanlar ile işlemeli tarıma uygun olmayan alanlar öncelikli olmak üzere, uygun tarımsal üretim yöntemleri kullanmak suretiyle bitkisel üretimin artırılması ve hasat sonrası ürün işlemeye yönelik yatırım projelerinin desteklenmesine ilişkin usul ve esaslar kapsamında çalışmalar yürütülecektir.

Karar kapsamında hibe ödemeleri, boş bırakılan, atıl durumda bulunan veya nadasa bırakılan arazileri, uygun münavebe planı ve ekim yöntemleri kullanmak suretiyle tarımsal üretime kazandırmak, iklim değişikliğini dikkate alarak uygun çeşitlerle baklagil üretimini geliştirmek için yapılacak çalışmaların 2022 üretim sezonunda üreticilere önemli destek sağlayacağını öngörmekteyiz. Dedi.