Ekonomi
Giriş Tarihi : 01-06-2021 03:34   Güncelleme : 01-06-2021 03:34

KİP TAVUKÇULUK AB STANDARTLARINDA

​ KİP TAVUKÇULUK AB STANDARTLARINDA YUMURTA SEKTÖRÜNDE İDDİALIYIZ ÇORUM İÇİN ÜRETMELİYİZ Türkiye’nin önemli yumurta üretim merkezlerinden biri olan Çorum’da 2019 yılında 200 bin dolarlık yumurta ihracatı gerçekleştirildi

KİP TAVUKÇULUK AB STANDARTLARINDA

KİP TAVUKÇULUK AB STANDARTLARINDA

YUMURTA SEKTÖRÜNDE İDDİALIYIZ

ÇORUM İÇİN ÜRETMELİYİZ

Türkiye’nin önemli yumurta üretim merkezlerinden biri olan Çorum’da 2019 yılında 200 bin dolarlık yumurta ihracatı gerçekleştirildi.

         İl Tarım ve Orman Müdürü Orhan Sarı, Çorum’un Türkiye’de yumurta tavukçuluğunda önemli bir yere sahip olduğunu, yumurta üretimindeki payının yüzde 3,5 olduğunu ayrıca kentte yaklaşık 5 milyon tavuk bulunduğunu söyledi.

Çorum Yumurta A.Ş. aracılığıyla kentimizden yurt dışına yumurta ihracatı gerçekleştiriyoruz.

Geçtiğimiz yıl üretilen 700 milyon adet yumurta iç pazara sunulurken, 16 milyon 125 bin adet yumurtanın Azerbaycan, Gürcistan ve Irak gibi ülkelere ihraç edildiğini anlatan Sarı, “Sektördeki girişimcilerimiz yaptıkları yatırımlarla ülke ekonomisine büyük katkılar sundu. Yumurta üretim sektörünün gelişmesiyle birlikte yatırımcılarımızda kapasitesi yüksek modern tesisler inşa etti. Türkiye’de Afyonkarahisar, Konya, Bursa, Balıkesir, Manisa, İzmir Ankara ve Kayseri’den sonra yumurta üretiminde Çorum 9. sırada yer almaktadır. Maliyetler noktasında da üreticilerimiz kendi imkanlarıyla kendi yemlerini üreterek maliyetleri aşağı çekmek için gayret göstermektedir” dedi.

Sarı, kentte faaliyet gösteren 40 işletmede üretilen yumurtalardan yurt dışına ihraç edilen 16 milyon 125 bin adet yumurtadan 201 bin 909 dolar gelir elde edildiğini sözlerine ekledi.

 

İl Müdürü Sarı; ilimizde Çorum Yumurta A.Ş. yönetim kurulu üyesi Kip Tavukçuluğu ziyaret etti.

Reha Kip’ e ait Kip Tavukçuluğun İlimizde en modern şartlarda el değmeden tasnif ve paketleme üniteleri ile Avrupa standartlarında  500 bin adet tavuk kapasitesi ile çalışmakta olan örnek bir işletme olduğunu belirtti. Çorum geçmişten beri yumurta tavukçuluğunda söz sahibidir. Bizim amacımız bu işletmeleri devamlı destekleyerek Çorum’a fayda sağlamaktır.

Kip Tavukçuluk işletmesindeki ziyarete Çorum Ziraat Odası Başkanı Mehmet Sayan da katıldı. Mehmet Sayan; Oda olarak biz üreten ve üretmeye devam eden yetiştiricilerimizin yanındayız, desteğimiz sınırsızdır. İlimize katkı sunan Kip tavukçuluğu böyle bir tesisle hizmet verdiği için tebrik ediyorum. Dedi.

Kip Tavukçuluk İşletmesi sahibi Reha Kip; İl Müdürüm Orhan Sarı ve Ziraat Odası Başkanı Mehmet Sayan’ın bizleri ziyaret etmesi moral ve motivasyon açısından çok önemli. Onların bu destekleri çalışma heyecanımızı artırıyor ve Devletimizin her zaman yanımızda olduğunu hissediyoruz. Bizim amacımız modern ve hijyenik üretim yaparak ilimizde ekonomik anlamda katkı sağlamaktır. Tüm gayretimiz bu yöndedir. Dedi