Ekonomi
Giriş Tarihi : 31-05-2021 01:22   Güncelleme : 31-05-2021 01:22

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından süne ile mücadele kapsamında 7 bin adet vişne ve kızılcık fidanı dağıtıldı.

​İl Tarım ve Orman  Müdürlüğü tarafından süne ile mücadele kapsamında 7 bin adet vişne ve kızılcık fidanı dağıtıldı

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından süne ile mücadele kapsamında 7 bin adet vişne ve kızılcık fidanı dağıtıldı.

​İl Tarım ve Orman  Müdürlüğü tarafından süne ile mücadele kapsamında 7 bin adet vişne ve kızılcık fidanı dağıtıldı.

Çorum Valiliği, Çorum Belediyesi, Ticaret Borsası, Ziraat Odası Başkanlığı ve Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği’nin de katkılarıyla İl Tarım ve Orman Müdürlüğü bahçesinde gerçekleşen fidan dağıtım törenine Vali Mustafa Çiftçi, Belediye Başkanı Halil İbrahim Aşgın, AK Parti İl Başkan Vekili Mustafa Gökgöz, CHP İl Başkanı Mehmet Tahtasız, MHP İl Başkanı Agah Karapıçak, İl Genel Meclisi Başkanı Osman Günay, İl Tarım ve Orman Müdürü Orhan Sarı, ÇESOB Başkanı Recep Gür, Ticaret Borsası Başkanı Naki Özkubat, Çorum Ziraat Odası Başkanı Mehmet Sayan, Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Yılmaz Kaya, Çorum Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkanı Ahmet Pehlivan, İl Özel İdaresi Genel Sekreter Yardımcısı İlyas Akyol ve muhtarlar katıldı.

Törende konuşma yapan İl Tarım ve Orman Müdürü Orhan Sarı; Süne ile etkin mücade etmek amacıyla köylerimizdeki ağaçlık alanların oranı artırılarak doğal dengenin sağlanması, bununla birlikte sünenin doğal düşmanlarına yaşam alanı oluşturulması. Merkez İlçeye bağlı her köye 20 Vişne, 7 adet Kızılcık ve 3 adet badem vidanı verilecek olup toplamda verilecek meyve fidanı sayısı 7.000 adettir. Dedi

Sarı; Vişne ve kızılcık fidanlarını seçerken belli kriterlere dikkatedilmiş olup, dikimi gerçekleştirilecek olan ağaçlar sayesinde süne ile biyolojik mücadele kapsamında doğal düşmanlara konukçuluk sağlanacaktır. Ayrıca “vişne ve kızılcık” şifalı bir meyvedir. Bu fidanları meralardaki çeşme başına koruyabileceğimiz şekilde dikeceğiz. İnşallah dikimden itibaren biyolojik mücadeleye katkısını ve 3 yıl sonra meyve hasadını göreceğiz diye sözlerine ekledi.

Açılış konuşmalarının ardından vişne ve kızılcık fidanları köy muhtarlarına dağıtıldı.