Gündem
Giriş Tarihi : 13-12-2021 19:33   Güncelleme : 13-12-2021 19:33

ÇORUM BELEDİYESİ Başkan Aşgın, 11. Uluslararası Hititoloji Kongresi’nin açılışında konuştu

Başkan Aşgın, 11. Uluslararası Hititoloji Kongresi’nin açılışında konuştu

ÇORUM BELEDİYESİ Başkan Aşgın, 11. Uluslararası Hititoloji Kongresi’nin açılışında konuştu

Hitit Üniversitesi’nin ev sahipliğinde bu yıl 11.si düzenlenen Uluslararası Hititoloji Kongresi başladı. 13-19 Aralık tarihleri arasında düzenlenecek kongreye 16 ülkeden 92 akademisyen ve araştırmacı katılıyor.

Belediye Başkanımız Dr. Halil İbrahim Aşgın’da kongrenin açılışında bir konuşma yaptı. Konuşmasında Hititlerin Anadolu’da kurulan ilk devlet, başkentinin de Çorum’un Boğazkale ilçesindeki Hattuşa olduğunu vurguladı.

Kongreye ev sahipliği yapan şehrin belediye başkanı olarak her ne kadar ekran buluşması şeklinde olsa da tüm katılımcıların varlığını Çorum’da hissettiklerini belirten Başkan Aşgın, “Anadolu’da ilk devlet kuran ve başkentini de Çorum Hattuşa yapan Hititler’in bu topraklarda bıraktıkları tarihi mirası önemsiyoruz. Hitit Üniversitemizin adına yakışır bir tutumla Hitit birikim ve mirasını gün yüzüne çıkarma ve insanlığın bilgisine sunma gayretlerini de destekliyoruz.” dedi.

Aşgın, 3 yılda bir Hititoloji kongresinde buluşan, bir bakış açısı ve yepyeni bilgiler sunan tüm katılımcılara teşekkür ederek, kongrenin hayırlı olması temennisinde bulundu.