Ekonomi
Giriş Tarihi : 07-04-2022 10:31   Güncelleme : 07-04-2022 10:31

1.820 ÜRETİCİMİZE 3.460 TORBA YAĞLIK AYÇİÇEĞİ TOHUMU DAĞITILDI

1.820 ÜRETİCİMİZE 3.460 TORBA YAĞLIK AYÇİÇEĞİ TOHUMU DAĞITILDI

1.820 ÜRETİCİMİZE 3.460 TORBA YAĞLIK AYÇİÇEĞİ TOHUMU DAĞITILDI

1.820 ÜRETİCİMİZE 3.460 TORBA YAĞLIK AYÇİÇEĞİ TOHUMU DAĞITILDI

İl Müdürlüğümüz toplantı salonunda Sayın Valimiz Mustafa Çiftçi, Ak Parti Millet vekillerimiz Ahmet Sami Ceylan, Oğuzhan Kaya, Chp Millet vekilimiz Tufan Köse, Çorum Belediye Başkanımız Dr. Halil İbrahim Aşkın, İl Genel Meclis Başkanı Mehmet Bektaş, İl Genel Meclis üyeleri, Siyasi Parti İl Başkanları, STK lar, Merkez Köy Muhatarları ve Çiftçilerimizin katılımı ile 2021 yılı İlimiz Merkez ve İlçelerinde Dolu yağışı ve Selden hasar gören köylerimize 70 bin dekar alanda ekimi gerçekleştirilecek 1.820 üreticimize 3.460 torba Sertifikalı Yağlık Ayçiçeği Tohumu dağıtım töreni düzenlenmiştir.

 

Törende konuşan İl Tarım ve Orman Müdürü Orhan Sarı, geçtiğimiz yıl merkez ve ilçelerdeki köylerde dolu afeti yaşandığını hatırlatarak, kuraklıkla birlikte 2021 yılında çok kötü bir sezon geçirdiklerini söyledi. Sarı, bu yılki yağışlarla birlikte bol ve bereketli bir hasat dönemi geçireceklerini ifade etti. Çorum’un bazı tarım ürünlerinde Türkiye’de söz sahibi olduğunu dile getiren Sarı, “Tirtikale üretiminde birinci sıradayız. Kuru soğan üretiminde Türkiye’de ikinci sıraya yükseldik. Yeşil mercimekte 4’cü, çeltikte ve ceviz üretiminde 5., ayçiçeği üretiminde 6. sıradayız. Trakya bölgesi ayçiçeği üretiminde birinci sırada. Bu ilimiz adına gurur verici bir gelişme. Buğday üretiminde 20. sıradayız” dedi. Çorum’da 37 köyde afetle karşılaştıklarını kaydeden Sarı, “İl Müdürlüğü olarak afet yaşanan köylerde hasar tespiti yapıldı. Dolu hasarı olan yerlerde yapılan çalışma dosya haline getirilerek Cumhurbaşkanlığına gönderdik. Cumhurbaşkanlığımız tarafından çiftçilerin mağduriyetini ortadan kaldırmak amacıyla Valiliğimiz Acil destek hesabına 5 milyon TL ödenek gönderildi” dedi.

 

Törende Valimiz Sayın Mustafa Çiftçi, AKP Milletvekillerimiz Ahmet Sami Ceylan, Oğuzhan Kaya, CHP Milletvekilimiz Tufan Köse ve Çorum Belediye Başkanımız Dr. Halil İbrahim Aşkın’ın konuşmalarından sonra Üreticilerimize tohumları dağıtıldı.